Nastavení poutek pro freestyle ws.

Vlastně až do poloviny minulé sezóny jsem jezdil se stejným nastavením poutek (vše vepředu), než jsem narazil na článek Boardseeker magazínu. Svůj set up tam popisoval S. Van Broeckhoven a Youp Schmit. Je to celkem rozdílná váhová a výšková kategorie, ale jejich nastavení je téměř stejné.

Hlavní rozdíl mezi nastavením pro začátečníky a profíky je hlavně v šíři postoje, tzn. vzdálenost předních a zadního poutka. Začátečníkům se doporučuje mít přední i zadní co nejvíce vepředu (nebo na středu), díky tomu se dostanou snadněji zadní nohou do poutka a tím i rychleji do skluzu. Jsou blíž ke kloubu, mají větší kontrolu nad plachtou během triku a prkno lépe slajduje. Jízda ve slabším větru je pohodlnější, ale pokud přifoukne, člověk má menší stabilitu a kontrolu nad prknem a to je důvod, proč mají profíci mnohem širší postoj. Dalším důvodem je to, že díky zadnímu poutku posunutému úplně dozadu mají agresivnější odraz, což je u dnešních new school triků nunost. Na to zareagovali hlavně konstruktéři, kteří posunuli zadní poutko blíž k fíně.

Přední poutka si nastavují tak, aby mohli pohodlněji přendavat nohy na switch a to tak, že přední šroub poutka posouvají o jednu díru zpět než zadní šroub, který mají úplně vepředu. Tímto zbůsobem je poutko více vytočené na nohu (toto nastavení má i Kiri Thode). Navíc má zaoblenější tvar, pohodlněji se do něj noha vsune a nevypadne tak lehce. Ten samý posun mají i na zadním poutku.
Moje zkušenost

Vítr na Karpathosu je pěkná mrcha, která využije každou Vaší nepozornost a tak když jsem si přečetl o větší kontrole (pozor!..je těžší se odrazit), nebylo co řešit a druhý den jsem to překopal. A hned první den s novým nastavením jsem ustál moje první regulérní culo. Možná placebo efekt:-). Shaka beze změn, trochu jsem si zvykal u flaky na jiný úhel předního poutka. Nejvíc mi ale toto nastavení pomáhá při prohozu na Bob/Culo,kde potřebuji co největší stabilitu, protože v jednom momentě nedržím plachtu vůbec a zároveň musím udržet rychlost, abych se ještě stihnul odrazit.

A odraz u Cula je pro mě zatím to nejtěžší. Stát nohama v poutkách v normální pozici, mít plachtu na opačné straně a agresivně se odrazit není vůbez nic jednoduchého, když celou dobu před odrazem musím mít váhu na přední noze a při odrazu nechat tělo vepředu . Není tam o co se opřít, takže každý detail, který pomůže k lepšímu odrazu je znát.

Navíc díky tomu, že je poutko užší a zaoblenější v něm noha drží líp. Na první pohled jsem nevěřil, že se tam v botech dostanu, ale je to v klidu. Hlavně, až si budete předělávat poutka na prkně, které už něco zažilo, nezapomeňte si zkontrolovat vodotěsnost starých děr, aby jste pak nebyli překvapeni, že má prkno o 2 kila (vody) navíc. Jako se to stalo mě:-).

 

Napsat komentář