Nastavení kloubu podle profíků – Windsurfing

UPDATE 2020:

Rovná voda / slabší vítr – experimentovat s posunutím kloubu dozadu.

Bordel / silný vítr – experimentovat s posunutím kloubu dopředu pro více kontroly. Dá se říct, že při posunutí kloubu dopředu má stožár větší páku na předek prkna a tím pádem ho tlačí směrem k vodní hladině a prkno tak neskáče. Osobně používám především na Nojsiku:).

 

UPDATE: Nastavení kloubu: Steven Van Broeckhoven / Andraž Žan

Steven má vždy kloub na středu a nezáleží na tom v jakých podmínkách jezdí (to se týká JP prken od roku 2013), kdy docílili pro něj perfektní pozice. Proč?

Protože při tomto nastavení je vše v rovnováze (in balance), prkno pracuje výborně při slabém i silném větru. Pozice kloubu se může lišit, pokud jste menšího vzrůstu nebo máte užší postoj, ale ne víc než o +- 0.5cm.
Nastavení se také může lišit u jiných značek, protože záleží na tom, jak daleko je drážka kloubu od středu poutek a jaké má prkno rozložení výtlaku, ale i tak doporučuje začít experimentovat na vlastním boardu s tím, že začnete na doporučené pozici, kterou udává výrobce.
Vlastnosti prkna při jízdě ve slabém a silném větru by se neměly příliš lišit.
Andraž Žan nastavuje kloub úplně stejně na střed, při jakýchkoliv podmínkách. Má tak největší kontrolu při triku, rychle jde do skluzu a prkno má v této poloze velkou rychlost. Pokud posunete kloub více dozadu, máte více popu a rotace, ale míň kontroly nad prknem.

SPRÁVNÁ POZICE KLOUBU PRO FREESTYLE

Jako amatérovi mi do minulé sezóny nepřišlo moc důležité zajímat se o nastavení materiálu, takže jsem měl zadní i přední poutka nastavená co nejvíce vepředu, kloub jsem dával vždy na stejné místo, ale nevěděl jsem, jestli je to ta správná pozice. Jako nastavení úvazků a výšky ráhna, je nastavení kloubu a poutek také celkem individuální, ale pár pravidel tam platí.
Obecné rady kolující na internetu: Základní pozice pro lehký a středně silný vítr je na středu drážky. V této poloze je prkno nejtočivější. V silnějším větru se kloub posouvá zpět. Záleží také na tom, jakou velikost plachty máte. V případě vetší a těžší  plachty by kloub měl být více vepředu, než v případě malé (což opět souvisí s rychlostí větru). Další důležitý faktor je vaše váha. Lehčí lidé mohou mít kloub posunutý zpět až o 2-3 cm oproti těžším.
Podle čeho se rozhodují profíci:
Velikost plachty: Čím menší plachta (silnější vítr), tím kloub více vzadu.
Podmínky: Rovná voda, chop (rozsah 1-5 cm)
Na rovné vodě si můžete dovolit nechat kloub více vepředu i v případě, že jste přeplachtěni, prkno zůstane i tak klidné.
Na chopu je lepší posunout kloub trochu zpět. Špička prkna bude více vystrčená, nebudou ho vlnky tolik brzdit a celkově jízda bude klidnější, což potřebujete pro přípravu na trik.
Další rozdíl je v tom, že například freestyle prkna JP mají drážku posunutou více vepředu než Fanatic Skate, takže u skejtu je lepší nejít až moc dozadu.
Já jako amatér jsem v jízdě nezaznamenal žádné velké změny, ale člověk pozná, když to přežene. Pokud je kloub moc vzadu, nejde se narovnat k žádnému triku a těžko se stoupe tak, aby jste udrželi rychlost. Změnu postoje a více kontroly mi tak dalo až nastavení poutek.
Na internetu jsem našel komentář: Když vítr zesílí, nechte kloub na středu, použijte menší fínu, ráhno posuňte níž a přitáhněte si plachtu. Nevím, jestli to bylo myšleno pro freestyle, ale osobně bych s 80kg nešel s fínou níž, než pod 16-17cm. Když pak potřebuji trochu rychlosti, musím do prkna tlačit a 17cm mě podrží. Na bratrovo 14-15cm jsem už chytal spinouty. S ráhnem je to u mě podobné, snažím se ho mít stále v mojí ideální pozici. Spíše mi přijde, že při přeplachtění mám větší kontrolu nad plachtou, když je ráhno výš než níž. V druhém případě máte váhu více na prkně. S přitáhnutím plachty souhlasím, pokud se jedná o přitáhnutí v ráhně. Obecně o plachtách Pure platí, že je lepší je nepřetahovat ve stěžni, ale spíše je dotáhnout do ráhna.
Mimo téma: SPÍRY
UPDATE 2020: Pro FS plachty. Profi jezdci horní 2 spíry utahují více, spodní 2 pouze tak, aby zmizely vlnky na plachtě. Důvodem je prohazování plachty (ducking) před trikem. Plachta tak lépe drží tvar nahoře (v kombinaci s menším přitažením do stěžně) a po prohozu se spodní spíry snadno přehodí a jezdec má tak v plachtě plno větru téměř hned po zatlačení do plachty.
Zajímal jsem se o nastavení spír na freestylových plachtách, protože na svých každou z nich dotahuji celkem dost a jediné co jsem vyčetl bylo to, že slouží pouze k vyrovnání  plachty. Tzn. že nemají přímo vliv na výkonnost, jako to je třeba u slalomek, kde je to nejspíš velká alchymie.
Příště se můžeš těšit na poutka.
Stále čekám na odpověď Andraže Žana, který mi slíbil info na téma nastavení kloubu. Vzhledem k tomu, že v sezóně tráví mnoho času se Stevenem Van Broeckhovenem, zajímalo mě, jak nastavuje kloub on. Čekejte update.
Samozřejmě při nastavování kloubu je třeba na sobě mít stylové oblečeníproto máš možnost si v našem eshopu nějaké vybrat:-).