S. V. Broeckhoven – setkání se šampionem

Steven Van Broeckhoven jako první Evropan vyhrál v roce 2011 světový pohár ve freestyle windsurfingu, kterému v posledních letech kralují borci z větrných ostrovů Bonaire a Venezuela. My jsme měli to štěstí ho potkat v Řecku na ostrově Karpathos, kde zrovna natáčel tuto epizodu Secrets of the Wind. Poprvé jsme ho uviděli na „našem“ místě, kterému většina místních serfařů říká Secret spot (kvůli tomu, že tam nejezdí turisté). Vypadal rozespale a skoro neodpověděl na náš pozdrav. Bylo cca deset hodin dopoledne, pro Stevena asi moc brzo. První věta cestou do vody směřovala na kameramana. “Vydrž chvíli. Víš, že takhle ráno jezdit neumim.“

Ten den byl jeden z největrnějších, který jsme při našem pobytu zažili. Ve skluzu bychom jezdili i s plachtou 3.6 u břehu, kde je vítr slabší. Steven si vzal 4.8. Blázen. O Karpathosu platí čím silnější vítr, tím poryvovější a to se potvrdilo. Po 20ti minutách vylezl z vody, že není možné v tom jezdit. Samozřejmě na jeho poměry. Pořád předváděl neskutečnou show, ale ten den se i on pořádně vykoupal. Místní poryvy jsou prostě tak rychlé a krátké, že je nemožné v nich udržet konstantní rychlost, kterou potřebuje na dvojité, trojité kombinace.

Nám moc nevadilo, že vylezl tak brzo, protože o to dýl jsme s ním strávili pod stromem povídáním si. Po tom, co jsme na něj začali mluvit se ukázalo, že je to uplně stejný týpek jako my. Dostali jsme z něj spoustu informací o nastavení materiálu a hlavně o tom jak rozhodčí ve světovém poháru zaspali dobu a neumí porovnat obtížnost nových triků. A že čeština mu připadá jako ruština. Tak привет!

Kamera: Andraž Žan
www.wipeout.cz/video.html

Secrets Of The Wind – Karpathos from SECRETS OF THE WIND on Vimeo.