Jak se dostat do skluzu a do poutek – Windsurfing


Pro většinu z nás je první skluz něco jako první sex. Je to zážitek na celý život a člověku se otevírá prostor pro další zlepšování.


Základním předpokladem je ten, že získáte takovou rychlost, která vám umožní se do poutek vůbec dostat. To vyžaduje, abyste zvládali jízdu v trapézu (protože jste po celou dobu zaháknutí).

Pokud budete mít rychlost tak na hraně, prkno se vám zastaví (vyostří proti větru) po strčení první nohy do poutka.

Velice důležitá je také příprava. Po zaháknutí se nedíváte do plachty, ani dolů na to, jak máte ostříhané nehty na nohou. Díváte se přes rameno směrem, odkud fouká vítr a snažíte se číst vodu. Na té se dá odhadnout, jestli je přicházející poryv dostatečně silný.

Po tom, co je poryv na vaší úrovni a začínáte cítit jeho sílu v plachtě, je na čase to dát po větru.

Dnešní prkna, která umožňují jízdu ve skluzu se řídí hlavně nohama. Tzn. že plachtu nedáváme nikam před sebe, ale zatížíte špičku přední nohy, kterou máte položenou před předním poutkem v úhlu cca 45° a prkno nasměrujete po větru. Zadní noha je před zadním poutkem, kolmo na něj.

V této fázi je velice důležitý trapéz. Pokud plachtu budete držet rukama a stát celou vahou na prkně, nikdy nenaberete potřebnou rychlost. To znamená, že jakmile poryv přijde, snížíte se v kolenou do podřepu, lehnete si do trapézu (hmotnost je mimo prkno) a zároveň přesouváte zbytek vaší váhy na špičku přední nohy, kterou propínáte a směrujete s ní prkno po větru.

Pokud jste vše udělali správně, začnete nabírat rychlost a dostanete se do skluzu.

Teď je důležité odhadnout, kdy máte dostatečnou rychlost pro první poutko. Moderní prkna zrychlují na maximální rychlost velice brzy. Záleží také na síle a velikosti poryvu. Pokud máte správnou rychlost, tak po tom, co přesunete první nohu do poutka, zůstává prkno ve směru a neostří proti větru.

Přesun první, přední nohy do poutka je nejdůležitější a pro začátečníky i nejnebezpečnější. Váha při tom nesmí přejít na zadní nohu. Samozřejmě, že část váhy na ní mít chviličku budete (jakoby se na ní v podřepu posadíte), ale nesmíte na ní dupnout a zaklonit se, jinak během několika vteřin stojíte. Takže před tím musíte co nejvíc odlehčit prkno tím, že se položíte do trapézu a bude vás držet plachta, resp. vítr v ní.

Jakmile strčíte přední nohu do poutka, propnete jí a tlačíte prkno před sebou. Musíte to udělat rychle v jednom pohybu. Žádné přešlapování, jinak ztrácíte rychlost. I v této pozici se se snažíte mít váhu na přední noze, proto se občas stane, že vás vítr zamete na kaťák a rozbijete si špičku prkna. Přitom je lepší zatáhnout zadní ruku, jako při učení speed loopu (salta). Stěžeň se tak vyhne špičce i s vámi:) a je to bezpečnější i pro ráhno. Ale hlavně nesmíte nechat nohu v poutku.

Jakmile máte stabilní postoj s jednou nohou v poutku a stálou rychlost, jedním pohybem přesunete druhou nohu do zadního poutka. To by pro vás mělo být jednodušší.Nemusíte totiž tolik odlehčovat prkno, ale opřete se o přední nohu, na které máte celou dobu váhu.

A máte to v kapse. V jízdě pokračujete s tělem nad vodou, trapéz drží plachtu, hlava (oči) míří do směru jízdy, váhu si konečně můžete víc rozložit na obě nohy. Stále platí, že víc byste měli stát na přední, stejně jako tělo musí být vepředu.

Začínáte řvát radostí!

Tip 1: Pokud vybíráte prkno, platí, že čím blíž jsou poutka ke stěžni, tím jednodušší to pro vás bude. Třeba s freestylovým prknem se dá nastoupit nejdříve do poutek a až pak čekat na poryv.

Tip 2: Přední i zadní poutka si posuňte co nejvíce dopředu. Prkna mají několik otvorů na šrouby pro různou polohu poutka. Zároveň doporučuji si přečíst o nastavení poutek a úvazků.

Tip 3: Fína (flosna, ostruha) by měla být raději delší. Začátečníci často mívají více váhy na zadní noze a v jízdě ve skluzu pak můžete chytit spinout. (Prkno jde do smyku, utrhne se zadek, jako kdyby tam fína nebyla)

Tip 4: Snažte se nemít váhu na patách, jinak bude prkno na hraně a bude vám ostřit proti větru. Špička je vždycky lepší:).

Tip 5: Pokud vítr zesílí, vodní start se dá provést i s nohama v poutkách.

 

Jak se dostat do poutek – windsurfing from wipeout.cz on Vimeo.

Napsat komentář