Nastavení úvazků pro windsurfing


Jak jednoduše vysvětlit začátečníkům nastavení úvazků? Například tak, že pro plachty 5.0 – 7.0 přiložíte loket (resp. předloktí) na ráhno směrem od stěžně a na konci vašeho ukazováčku bude první úchyt. Takhle to vysvětluje Jam Hall na Youtube.


Podle mě neexistuje jasné univerzální pravidlo pro nastavení polohy na ráhně, protože s každou velikostí plachty se u většiny disciplín úvazky posunují doprava – doleva. Pokud máte nastavené úvazky na 5.2 a najednou přestrojíte na 4.0, 100% je budete posouvat blíž ke stěžni, jinak vás bude plachta tahat dopředu na kaťák. A naopak ze 4.0 na 5.2 budete posouvat ke clew, jinak vás to bude tahat za zadní ruku.

Polohu si prostě musíte vyzkoušet na břehu nebo na vodě, aby pro vás byla jízda pohodlná. U pokročilých se to dá ověřit i tak, že po zaháknutí a jízdě ve skluzu dáte prostě ruce pryč z ráhna a pokud se vás to nesnaží někam zamést, máte je nastavené správně.

Co se dá asi vymyslet je rozsah a délka úvazků v závislosti na Vašem stylu jízdy.

ROZSAH ÚVAZKŮ

Verze 1. Maximální rozsah podle Jama Halla je na šířku zápěstí (řekl bych pro freeride / freestyle / wave se s tím dá souhlasit, slalom má podle mě rozsah větší)

Verze 2. Úvazky jsou úplně u sebe. (používané hlavně mezi freestyle / wave jezdci)

Moje zkušenost je taková, že při hodně silném a poryvovém větru mám radši verzi jedna, plachta je v ruce stabilnější, netahá vás zadní ruka a tolik necítíte nárazy. U verze 2 plachta více reaguje, máte v ní máte větší cit. To se hodí třeba při slabším větru, když se chcete dostat co nejrychleji do skluzu.

DÉLKA ÚVAZKŮ (rozměry v palcích)

Pro délku úvazků to chce něco z praxe, takže jsem se zeptal několika riderů na jejich nastavení a tady jsou odpovědi.

Vanda Maňková / fs / freeride / bederní trapéz

Čau, tak mam úvazky dlžka 28, uplně u sebe (používam teraz tie single od IONu a sú celkom dobre, najlepšiu skušenost mam asi s Dakine. Moja výška 170cm

Kedže posledných pár rokov jazdim len na karpathose nastavenie neměnim. Asi by bolo iné pri slalome, možno o kúsok kratšie pri wave, ale to by som sa asi najprv s niekym poradila, lebo som už velmi dávno nejazdila vlny.

Zdenda Hajný / wave / freeride / bederní trapéz

Ty vole já nevim…mam je docela krátký……chci koupit delší…..

Tománo Malina / slalom / bederní trapéz

Já to jezdim následovně. 9.0 pevný úvazky 30. 8.4-7.0 nastavitelný 26-32 a jezdim je mezi 30-32. 6.3-5.5 jezdim pevný 34. Řídim se pravidlem, čim víc fouká, tim delší úvazky a ráhno níž;). Vzdálenost jezdim tak 15cm na všech plachtách stejně.

Winder / fs / wave / freeride / bederní trapéz

Úvazky si nastavuji na každé plachtě stejně a to tak, že na břehu zašlápnu stěžeň a zvedám plachtu jen za úvazky (jedním prstem ve středu) a tím zjistím, jestli plachta je vyvážená. Když mi přepadává ke stěžni, posouvám úvazky ke stěžni a naopak :-).

Z prvopočátku jsem jezdil 20″, ale to je pro fs nesmysl (i celkově, myslím). Teď jezdím jen 28″, jak fs, tak wave.

Konce úvazků mám od sebe, tak na tloušťku pěsti (tj. cca 7cm od sebe) – záleží, jak se mi tam zrovna jebou :-).

Radko Kutík píše z Karpathosu / fs / freeride / bederní trapéz

Nazdar, tady je báječně jako vždycky…a fouká…:-) Jinak já sem 178cm vysoký a jezdim 28 a mam je uplně u sebe…

Marek Potštýnský / fs / freeride / bederní trapéz

Měřim 183cm , jezdím 30ctky, mám je u sebe, pro menší plachty lehce od sebe na šířku dlaně, kvuli stabilitě. Nastavuju většinou po jednom šláku u břehu , kdy otestuju pozici.

Každopádně jsem vždy začínal na kratších a postupně jsem prodlužoval..

Tomáš Kučera /wave / freeride / bederní trapéz

Ahoj, nevím zda jsem ten správnej..ale chvilku jsem s tím laboroval..když jsem začínal na jiném než doma dělaném vybavení, jezdil jsem krátké (20-22) a postupně prodlužoval a dnes jezdím kolem 28, úvazky spíše u sebe (max na pěst) – používám do všech podmínek co jezdím/zkoušim.

Podle mě nerozhoduje až tak délka na to, co člověk jezdí, ale spíše kam je dá na ráhně..každá plachta je trošku jinak vyvážená a každý na prkně trochu jinak stojíme..a s tím většina lidí asi bude neustále laborovat..delší úvazky jsou pro mě větší prostor na manipulaci na prkně..tzn. nejsem tak u ráhna a pod ráhnem a umožňuje se pohybovat více v bocích.
Jinak tedy jsem někde četl, že cca ideální délka úvazků je jako délka předloktí – tzn. délku se lze orientovat podle tohoto.

Velikost plachty asi taky rozhoduje..já jezdím max. do 5,7 🙂 protože mám většinou jedno ráhno, tak při každém strojení vždy nastavím pozici úvazků pocitově na břehu a na vodě kdyžtak šoupu o pár mm podle toho, která ruka mě více bolí /táhne, apod.
Jinak ještě podle mě jedna zásadní věc při jízdě..držet ruce co nejblíže úvazkům a co nejméně prsty, aby se ruce co nejméně namáhaly – pak více pracuje tělo a trapéz a šetří se síla rukou..to je podle mě problém většiny nás rekreačních jezdců..držet široký úchop a plachtu v ruce na úkor trapézem..ale toto je třeba si zažít a zakódovat, protože pokud držíš plachtu více v rukách, tak je správné nastavení úvazků druhořadé.

Michal Čiliak / fs / freeride / bederní trapéz

Úvazky mam 28 palců dlouhý a mam to u sebe a od loňska to občas nastavim cca 5 cm od sebe..dál to pro mě nemá smysl, protože pak mam pocit, že se s tou plachtou nedá lehce hejbat..jinak moje vejška 183cm.

Já / fs / freeride / bederní trapéz

Vejška 182cm, úvazky 26″, nastavuju flegmaticky při jízdě. Mam je spíš u sebe. Pokud přitne, tak roztahuju úchyt blíž ke clew, max. na šířku dlaně.

UPDATE

Než jsem dopsal článek, všiml jsem si docela zajímavé novinky ve světě úvazků: Clip harness lines (web). Podle popisu by neměly tak lítat ze strany na stranu, nemusí se při nasazování rozebírat ráhno, jsou odolné vůči UV a soli a nejlepší je na nich to, že si můžete upravit délku, protože se dají nastavit v rozmezích 20-28” nebo 26-34”.

Přejeme vám hodně srandy s nastavením a parádně pojezděte. Michal a Wipeout team.

 

Napsat komentář